2009/06/02

Wyniki testów macierzy z SSD

Kilka tygodni temu miałem możliwość wykonania testów wydajnościowych macierzy dyskowej z napędami SSD. Nie mogę podać producenta i modelu tego sprzętu. Jest to rozwiązanie klasy midrange, wyposażone w dwa kontrolery i 30 urządzeń SSD w postaci EFD (Enterprise Flash Drive) zamontowane w dwóch półkach dyskowych. Macierz była podłączona do sieci SAN poprzez 4 kanały FC 4Gb/s, po dwa na kontroler. Strumienie danych generowane były z dwóch serwerów SUN T2000 za pomocą oprogramowania VdBench w wersji 5.0. Każdy z serwerów podłączony był do sieci SAN 4 linkami FC 4Gb/s.

Był to mój pierwszy kontakt z SSD w macierzy dyskowej. Od dawna na to czekałem. Byłem bardzo ciekawy jak w praktyce radzi sobie ta technologia. Chciałem, jak ten niewierny Tomasz, sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście wydajne. Osiągnięte wyniki przekroczyły moje oczekiwania.

Testy między sobą różniły się stosunkiem odczytów do zapisów oraz wielkością operacji i/o. Wynik testu to albo ilość losowych operacji i/o na sekundę (iops), albo wielkość transferu danych, zależnie od typu testu. Dla porównania w tabelce znajduje się informacja o ilość dysków 15k RPM, 3,65 ms access latency, która zapewnia osiągniętą w teście wydajność.



Imponujące! Osiągnięte limity nie wynikają z wydajności napędów SSD. To kontrolery i backend macierzy nie był w stanie obsłużyć większej ilości IOPS i transferu. Okazało się bowiem, że gdy wszystkie strumienie danych były obsługiwane tylko przez jeden kontroler to wyniki były niemal dokładnie 2x gorsze. Producent ma tego świadomość i nie instaluje więcej niż 30 SSD w jednym urządzeniu. Ich większa ilość i tak nie poprawiłaby wydajności. Ciekawe jest też to, że dla LUN'ów na SSD domyślnie wyłączane jest cache'owanie zarówno operacji odczytu jak i zapisu! Włączenie tej funkcji nie zwiększa wydajności, a wręcz ją nieznacznie zmniejsza!

Ceny SSD spadają, pojawiają się nowe, lepsze, pamięci solid-state. Ta technologia staje się coraz bardziej powszechna, a jej zalety są niezaprzeczalne. Trzeba się powoli przyzwyczajać, że duża część naszej wiedzy związanej z kręcącymi się talerzami w dyskach twardych stanie się niepotrzebna :)

Na koniec podziękowania dla Janka, Grześka, Michała, Pawła, Jurka i Tomka za dostęp do sprzętu i pomoc w testach. Wielkie dzięki !

3 komentarze:

slawek- pisze...

Rozważam zastosowanie dysków SSD do utrzymania danych MySQLa. Ilość zapisów jest znaczna. Czy w przypadku SSD powinienem się obawiać drastycznie krótkiego MTBF wynikającego z przekroczenia krytycznej liczby zapisów?

Unknown pisze...

Komórki Flashowe rzeczywiście nie są zbyt trwałe. Dobre napędy SSD posiadają jednak mechanizmy, które znacznie wydłużają życie całego urządzenia. Aktualnie trwałość takiego napędu jest porównywalna z trwałością dysku HDD. Trzeba tylko wybrać właściwe rowiązanie. Intel, dla przykładu produkuje dwa rodzaje SSD:
X25-E - mniej pojemne, bardziej trwałe
X25-M - bardziej pojemne, mniej trwałe
Pod intensywnie zapisywaną bazę danych wybrałbym te pierwsze.

test123 pisze...

Przyznam, że wyniki SUN-a są aż za bardzo imponujące. Przetestowałem Dell-e R610 z dyskami SSD. Odpowiednio 4 i 6 takich dysków i osiągi nawet nie zbliżyły się do wyników SUN-a. Może to super fajne kontrolery, ale chwilowo wyniki jestem trochę sceptyczny do tych wyników.