Na początku można się spodziewać nowej pamięci w urządzeniach typu kamery, telefony, karty pamięci. Nie ma jeszcze informacji o SSD z tą technologią. Jednak nie da się nie zauważyć, że PRAM, przynajmniej na pierwszy rzut oka, idealnie się do tego nadaje.
Żeby coś dobrze zapamiętać dobrze jest to zapisać. Zbyt często musiałem odkrywać to coś po raz kolejny. Odkładam więc tu część mojej wiedzy o pamięciach masowych odciążając w ten sposób niedoskonałe zasoby mojego mózgu.
2009/05/06
PRAM - przyszłość SSD?
Samsung zapowiada na lipiec rozpoczęcie masowej produkcji nowego rodzaju kości pamięci. PRAM, bo tak się nazywa, podobnie jak pamięci Flash nie wymaga prądu do utrzymania stanu komórek pamięci. W nowej technologi ulepszono mechanizm zapisu. Nie wymaga on, tak jak w przypadku pamięci Flash uprzedniego wymazania poprzedniej zawartości komórki. Samsung obiecuje 30x lepszą wydajność i 10x dłuższą żywotność PRAM w stosunku do Flash.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1 komentarz:
Kiedyś zachwycano się pamięciami FRAM (http://en.wikipedia.org/wiki/Ferroelectric_RAM), których podstawową wadą są problemy z miniaturyzacją pojedynczej komórki pamięci = wysoki koszt jednostkowy. Pamięci PRAM w tym obszarze mają się lepiej, ale za to są mocno wrażliwe na temperaturę (zasada działania analogiczna do zapisywalnych płyt CD/DVD). Ciekawe jak to się potoczy dalej.
Prześlij komentarz